Školenie základov VhT – leto, 2021

Tento rok (2021) náš klub KST Žochár Topoľčany získal dotáciu od NSK. Pre klub bola pomerne zásadná, lebo sa nám podarilo zakúpiť takmer kompletné štyri sety na zaistené cesty a zopár lán. Tie sety vieme použiť aj mimo zaistených ciest napríklad pri kurzoch. Jedným z takých je Letný kurz Základov Vysokohorskej turistiky (VhT).

Termín sa viac krát posúval, až to skončilo na dušičkovom víkende 29. – 31. 10. Lokalita bola rekreačná oblasť Jelenec. Kým Topoľčany už boli čierny okres, červená Nitra aj s Jelencom nám ešte dovolili zorganizovať školenie.

Na poslednú chvíľu a bez veľkej reklamy (ten covid) sa prihlásili štyria záujemcovia. Reklama spočívala len v poslaní e-mailu našim členom a pár ďalším priaznivcom. Na tej skale veľmi tie opatrenia s rúškami nejde dodržiavať … .

Začali sme v piatok o 19,00 teóriou, ktorú sme prekladali koláčikmi a kávou. Skončili sme o 22,00. V sobotu sme pokračovali opäť teóriou od 8,00 do 10,00. Potom sme sa presunuli hore, na skaly Studeného hradu, horolezcami nazývaných Jelenec. Ide o tradičným tríbečšký kremenec a pomerne ľahkými, ale prekvapivo dlhými cestami. 60 m lano pri Top rope dočiahne dosť tesne, takže určite nezabudnite uviazať uzol na konci lana!

Na samotnej skale sme sa rozhodli nechať frekventantov liezť štýlom „kadiaľ to pustí“ nejak v línii Žltej III UIAA, s obídením mierneho previsu hneď pri začiatku smerom k Zelenej IV UIAA, a potom späť po línii Žltej až k výraznej rampe (výška od zeme +/- 15 m). Tu bolo natiahnuté druhé lano (fixné), ktoré traverzovalo po rampe k Zelenej. Odtiaľ bolo natiahnuté ďalšie – tretie lano, ktorým sa zlaňovalo.

V praxi to vyzeralo tak, že frekventant sa pripol na lano, vyliezol na rampu. Odsedku si cvakol do fixného lana. Odpojil sa z prvého lana, dobral ho a zhodil dolu, aby mohol ďalší liezť. Po širokej a bezpečnej rampe, istený odsedkou o fixné lano prešiel k Zelenej, kde so zlaňovacou osmou a poistným prúsikovým uzlom zlanil. Takto mohol jeden zároveň liezť – istil ho inštruktor zo zeme a ďalší zlaňovať – dozeral druhý inštruktor. Spravili sme dve kolečká a hladní ako vlci sme zmizli dole. Asi najladnejší som bol tradične ja.

Samozrejme najprv bol nácvik zlaňovania na zemi. Pohyb v lanovom družstve a podobne.

Večer pokračovala teória. V nedeľu ráno sme mali ešte asi tiež teóriu a pre veľký záujem sme sa dvomi frekventantmi vrátili späť na skaly. Postupne sme natiahli laná na celú Žltú a aj Zelenú. Žltá bola celkom leziteľná aj turistických topánkach. Preraziť cez previs na Zelenej, takmer bez pomoci nôh a len zhybovaním bolo už náročnejšie. Moje hlasité vzdychy sa doteraz odrážajú v hlbinách temného tríbečského lesa. Našťastie sa previs Zelenej dá ľahko obísť vpravo cez trávnatý žľab. Povedzme, že niektoré trsy trávy to nemali ľahké a poslúžili aj ako chyty.

Počasie bolo na jednotku. Chata bola prekvapivo dobrá, priestranná. Myslím, že to bolo dobré miesto, kde budeme organizovať kurzy aj do budúcna.

S vybavením pre frekventantov nám ako bolo vyššie spomenuté pomohol Nitriansky samosprávny kraj. Inak by sme museli obchádzať všetkých priateľov a známych a prosiť ich o požičanie jednotlivých kusov materiálu. To čo nám dotácia nepokryla sme dali z vlastných zásob (železo: karabíny, zlaňovacie osmy, šité slučky a rep šnúry).

Železa bolo len tak tak, len pre zaujímavosť:

  • štand na Zelenej: 3 karabíny,
  • štand na Žltej: 3 karabíny,
  • 2 karabíny na frekventanta (1 na prusík, 1 na zlaňovaci osmu) : 8 karabín,
  • 1 karabína pre inštruktora čo istil zo zeme
  • 1 karabína pre inštruktora na odsedku, čo bol hore na štande.

To je neuveriteľných 16 HMS karabín! Pričom na štandy by som si vedel predstaviť dať ešte jednu karabínu – aj keď sme tam dali oceľové, ale metodika… . To už ani nehovorím, že je celkom možné, že jeden inštruktor mal na odsedke len malú karabínu z expresky! K takému metodickému škandálu, ale sa nikto určite neprizná. Čo ak to bude čítať niekto zo Sekcie VhT KST? 🙂 Problém bol aj s rep šnúrami a šitými slučkami. Nejako sme s Mariánom polátali, aby mal každý čo potrebuje, ale do budúcna bude potrebné zohnať:

  • 3 x HMS karabíny (odsedka, osma, prusík na zlanovanie) x 4 = 12 kusov,
  • zlaňovacia osma: x 4,
  • rep šnúra, asi by som bral 1,5 m na prusík na zlaňovanie a 3 m na prusík pri nejakom výstupe po lane, čo je 4,5 m x 4 = 18 m,
  • šitá slučka: 120(?) cm x 4.

Ďalší kurz by mal byť zimný – marec vo Vysokých Tatrách. Máme dva kusy lavínovej výbavy. Pričom by sme potrebovali pre každého frekventanta – odhadom takých 10 kusov x 300 €/kus = ani nechcem vedieť.

Letný kurz bude asi v máji a asi na tom istom mieste.

Fotografie z podujatia nájdete dolu na klubovej stránke: https://kst.zochar.sk/kronika/2021/Zaklady-VhT-leto.